Корисні посилання


             
Національна бібліотека України для дітей
 - головна дитяча книгозбірня України. Вона є національним книгосховищем дитячої літератури, науковим, довідково-бібліографічним, інформаційним і консультаційним центром для спеціалізованих дитячих, шкільних і сільських бібліотек, що обслуговують дітей. Заснована у 1967 році за постановою Ради Міністрів Української РСР «Про створення Державної республіканської бібліотеки для дітей» як єдиного організаційно-методичного центру по керівництву бібліотеками, що обслуговують дітей. З 1993 р. – Державна бібліотека України для дітей, у 2003 р. отримала статус Національної. 

               Сукупний фонд бібліотеки становить більш ніж 500 тисяч примірників книг, журналів, грамзаписів, компакт-дисків, діафільмів та кінофільмів. Важливою складовою частиною фонду є фонд обов'язкового примірника. Його мета - з максимальною повнотою зібрати і зберегти для нащадків весь репертуар книг для дітей, виданих на Україні, а також видань для дітей українською мовою, виданих за межами України. Унікальною є колекція рідкісних і цінних видань, в якій зосереджено більше 15 тисяч одиниць зберігання - книг і журналів для дітей ХІХ – першої половини ХХ ст. Послугами бібліотеки щорічно користуються 20 тисяч дітей і фахівців у галузі дитячої книги і дитячого читання. 

Бібліотека здійснює широку соціокультурну діяльність, спільно з різними установами та організаціями ініціює проведення всеукраїнських заходів, серед яких Всеукраїнський тиждень дитячого читання, конкурс «Найкращий читач України», національний проект «Україна читає дітям» та ін.; організовує зустрічі з письменниками, діячами культури і мистецтва та презентації їхньої творчості; проводить змістовні, цікаві культурно-масові, театралізовані заходи, літературні вечори, читацькі диспути, мистецькі уроки, години духовності. У бібліотеці постійно діють тематичні книжкові виставки та експозиції творчих робіт талановитих читачів-дітей. 

Вона є центром організації дозвілля дітей м. Києва. В ній функціонують низка безкоштовних читацьких об'єднань та клубів за інтересами: музично-драматичний театр-студія "Вподобайка", драматична студія "Мрія", майстерня цікавих знайомств «АвтограФ», мистецький салон "Видатні постаті Києва", гуртки «Biblio-Art майстерня», «Перлинка», «Joyful English» тощо. Великою популярністю у читачів користується спеціалізований відділ мистецтв, в якому зосереджена відповідна література, а також аудіовізуальні матеріали. 

              На початку 1990-х років бібліотека активно розпочала впровадження інформаційних технологій: з січня 1993 року ведеться електронний каталог, доступний також у віддаленому доступі; з 1999 р. функціонує офіційний сайт бібліотеки. Бібліотека створює власні електронні інтерактивні ресурси як для дітей, так і для організаторів дитячого читання (батьків, вчителів, вихователів). Віртуальний музей рідкісних і цінних книг та "Електронна бібліотека" знайомить дітей з повнотекстовими виданнями кінця ХІХ — першої половини ХХ століття. Електронний ресурс «Краща література юним читачам» (КЛЮЧ) допомагає отримати інформацію про нові і призабуті книжки, видані в Україні, познайомити з письменниками і художниками-ілюстраторами, які присвятили свій талант дитячій літературі. Працівниками бібліотеки створено низку блогів і груп у соціальних мережах, зокрема: «НБУшка»«Маленький читайлик» (блог для дітей 9-10 років), «Психолог у бібліотеці» (блог для дітей та їх батьків), «BiblioTemaTV» (відеоблог бібліотеки). 

             У бібліотеці ведеться значна видавнича робота: готуються рекомендаційні та інформаційні бібліографічні посібники, методичні матеріали; у 2015 р. був започаткований науково-популярний журнал «Бібліотека у форматі Д°», з 2001 до 2013 року виходив щоквартальний науково-методичний журнал «Світ дитячих бібліотек»

У 1978 році переїхала у нове приміщення, збудоване на житловому масиві "Нивки" (вул. Баумана, 60) за оригінальним проектом головного архітектора М.П.Будиловського і архітектора І.А.Цейтліної. Зовні бібліотека справляє враження розгорнутої книжки, прикрашеної фігурними кованими металевими решітками з зображеннями різних рослин і тварин. Завдяки такому оформленню вона нагадує старовинний замок. Автори проекту прагнули, щоб усе, що оточувало дітей у бібліотеці, допомагало їм розслабитися після занять у школі, спокійно почитати книгу чи подивитися фільм, прослухати платівку чи сісти за музичний інструмент. Тож до послуг читачів мали бути не лише читальні зали та абонементи, але й кімнати для індивідуального і групового прослуховування музики, відеосалон, кімната казок, актовий та комп'ютерний зали. Відповідає задуму - створити справжній "храм книги" - і внутрішнє оздоблення бібліотеки. 

   Над її оформленням працювали відомі українські митці: витвори з кераміки (панно "Першодрукарі", кімнату казок, дивовижні квіти у вестибюлі) створила Ольга Рапай; металеві кованки і кольоровий вітраж - Олександр Миловзоров, гобелен ручного ткацтва - Світлана та Євгенія Кравченко, бронзову скульптуру хлопчика з книжкою - Борис Довгань. Він також є автором і арки при вході у бібліотеку - своєрідної галереї письменників, серед яких Гомер, В.Шекспір, П.Тичина, М.Гоголь, Т.Шевченко, Леся Українка, О.Пушкін, В.Маяковський, А.Гайдар. У старовинному народному стилі кераміки - глазурі відтворена на одній із внутрішніх стін бібліотеки історія книгодрукування. Між зображеннями старовинних папірусів, ієрогліфів, сучасних процесів книгодрукування - чотири найголовніші образи: німецький винахідник книгодрукування Іоганн Гутенберг, російський та український першодрукар Іван Федоров, слов'янські просвітителі Кирило і Мефодій. 

              Надзвичайно цікавою творчою знахідкою є виконане з шамоту панно на зовнішній стіні кімнати казок, де зображено різноманітних героїв народних і літературних казок. При будівництві були використані найкращі оздоблювальні матеріали: з Вірменії надійшли рожеві плитки для оздоблення стін, з Узбекистану - мармур. Єреванські майстри виготовили вітражі для вікон, а прикарпатські меблярі змайстрували читацькі столики спеціальної конструкції, стелажі та книжкові вітрини; чудовий паркет було отримано з Ківерців Волинської області. Велику допомогу у будівництві надавав Київський механічний завод (тепер Авіаційне державне підприємство «Антонов»).


            


            Сьогодні важко знайти тих дорослих, які не клопочуться проблемою «діти читають мало». Та й книжка досить погано конкурує з ґаджетами, а нечисленна інформація про цікаві дитячі видання здебільшого проходить повз свого адресата. А якщо інформація й з’являлася для широких кіл, то неповна й часто поверхова. 

               Було і є кілька профільних ресурсів, присвячених читанню й книзі. Проте жоден із них досі не ставив собі на меті надавати підтримку власне УКРАЇНСЬКОМУ авторові та ілюстраторові дитячої книжки, формувати для широких кіл цікавість і пошану до продукту інтелектуальної діяльності своїх співвітчизників. Ці ресурси досі носили характер блогів, суб’єктивних поглядів та добірок.
              Запрошуємо до першого універсального інформаційного ресурсу про українські видання для дітей та юнацтва, щоб разом із провідними фахівцями в галузях літературознавства, психології, педагогіки, з бібліотекарями, видавцями, письменниками, художниками, науковцями, батьками й дітьми долучитись до повернення суспільства лицем до КНИГИ,а дитини – до чудового інструменту саморозвитку.

Немає коментарів:

Дописати коментар